BETON ODALARDA DEĞİL, AÇIK ALANDA GEZECEKLER: TÜRKİYE’NİN İLK EKOLOJİK YUVASI

BETON ODALARDA DEĞİL, AÇIK ALANDA GEZECEKLER: TÜRKİYE’NİN İLK EKOLOJİK YUVASI haberivme.com

Tarsus Belediyesi, geçici hayvan bakım merkezini baştan sona yeniledi, bambaşka bir ortam ve görüntüye kavuşturdu. Türkiye’deki ilk Ekolojik Yuva olacak geçici bakım ve rehabilitasyon merkezi köpek ve kedilerin rahat edeceği doğal ortama en yakın şekilde tasarlandı. Yaralı hayvanlar, ameliyattan çıkan hayvanlar ve yavruları olan hayvanlar Ekolojik Yuva’da, güvenli, huzurlu bir ortamda barınacak. Tarsus Belediyesi, hayvan dostlarımız için gömü yeri de belirledi. Buraya sadece sahipli hayvanlar değil, sokakta yaşayan sahipsiz hayvanlar da gömülecek.

Geçici hayvan bakım merkezini yenileyen Tarsus Belediyesi, Türkiye’nin ilk Ekolojik Yuvası’nı tasarladı. Ekolojik Yuva’nın özelliği geniş ve düz bir arazide, kediler ve köpeklerin hassasiyetleri, ihtiyaçları düşünülerek hazırlanmış olması. Ekolojik Yuva’da kedi ve köpekler betondan hücrelere kapatılmak yerine açık alanda kendilerine ayrılan bölümde dolaşıyor. Hayvanların kışın soğuktan, yazın sıcaktan korunması için de yuvaların üzeri bitkilerle kapatılıyor.

Yaralı hayvanlar, ameliyattan çıkan hayvanlar ve engelli hayvanlar Ekolojik Yuva da rehabilite sürecini tamamlayacak. Ekolojik Yuva yavrulu kedi ve köpekler için de hem güvenli hem oyuna elverişli bir ortam sunacak.

Bu alanda yasak ırklılar dışında yardıma ihtiyacı olan sokak hayvanları, geçici bir süre tedavi ve rehabilitasyon için konuk edilecek. Yeni tesisin daimi sakinleri ise sokakta hayatını idame ettiremeyecek duruma gelen engelli, yaşlı ve hasta hayvanlar olacak.

Tarsus Belediyesi yaşam alanları küçük olan yasak ırklı olarak bilinen Pitbulları da 100 kapasiteli yeni yaşam alanlarına taşıdı.

‘’Başkan seçim öncesi beyan etmişti, sözünü tutmuş oldu’’

 

Önceki dönemlerde yapılan ancak ihmal edildiği için hayvanlar açısından ölüm kampına dönen geçici hayvan bakım evini geri dönüşüm malzemelerinden baştan sona yenileten Başkan Bozdoğan merkezin patili dostlar için bambaşka bir ortam ve görüntüye kavuşturulmasını sağladı.

Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu da yapılan hizmetten dolayı Başkan Bozdoğan’a teşekkür etti.

Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan göreve gelmesinden önce Hayvan Hakları Dernekleri ile yaptığı görüşmelerde ‘’Boş Sözleşmeye imza atarak canlıların yanında olacağı” taahhüdünü vermişti. Başkan Bozdoğan göreve gelir gelmez gündemine aldığı ilk işlerden biri geçici hayvan bakım merkezinin yenilenmesi olmuştu.  Başkan Bozdoğan’ın talimatları ile Park ve Bahçeler Müdürlüğünden ayrılarak Veteriner Hizmetleri Müdürlüğü kuruldu. Müdürlük, bir yandan ameliyat, kısırlaştırma, koruma altına alma gibi rutin faaliyetlerine devam ediyor, bir yandan da geçici bakım merkezinin yeniden düzenlemesi için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.