CHP’li Başarır, sahte diploma aldığını söylediği isimleri açıkladı

CHP’li Başarır, sahte diploma aldığını söylediği isimleri açıkladı haberivme.com

Başarır, Ünsal Ban’ın rektörlüğü dönemine ilişkin iddialarını Meclis kürsüsünde dile getirdi.

THK Üniversitesi'nin aralarında siyasiler, bürokratlar ve AKP'ye yakın diğer bazı isimlere sınava dahi girmeden diploma verildiği söyleyen CHP'li Ali Mahir Başarır, bazı isimleri de açıkladı. Danıştay Başkanlığı yapan Hüseyin Hüsnü Karakullukçu'nun da ismi listede yer alırken, konuya ilişkin önergenin görüşülmesi teklifi reddedildi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, sahte diploma skandalını Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine taşıdı. Başarır, Meclis'te Türk Hava Kurumu Üniversitesi'nde 2016-2017 ve öncesi yıllarda verilen yüksek lisans diplomalarının incelenmesi amacıyla yaptığı konuşmasında; AKP Ankara Milletvekili Lütfiye Selva Çam, Cumhurbaşkanlığı Denetleme Kurulu Genel Sekreteri Necdet Ada, Cumhurbaşkanlığı Koruma Daire Başkanı Osman Çangal, Sağlık Bakanlığı Müşaviri Gökhan Biçkur, A Haber sunucusu Erkan Tan, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı 24 ve 26. dönem AKP milletvekili Ebubekir Gizligider gibi isimlerin Türk Hava Kurumu Üniversitesi'nde sınava bile girmeden diploma sahibi olduğunu açıkladı.

PEKER'İN VİDEOSU NEDENİYLE TUTUKLANMIŞTI

Rüşvet iddialarıyla gündeme gelen AKP Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu'nun eşi Ünsal Ban, Türk Hava Kurumu Üniversitesi'nde rektörlük yapmıştı. Ban, Sedat Peker'in yayımladığı video nedeniyle gözaltına alındıktan sonra tutuklanmış, daha sonra ise tahliye edilmişti.

'BAN, ŞEKER DAĞITIR GİBİ DİPLOMA İKRAM ETTİ'

Evrensel'in aktardığına göre CHP'li Başarır, "Türk Hava Kurumu Üniversitesi'nde 2016-2017 ve öncesi yıllarda verilen yüksek lisans diplomalarının incelenmesi" amacıyla Meclis Başkanlığı’na verdiği araştırması önergesine dair konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

"Türk Hava Kurumu Üniversitesi'nin diplomalar ve yönetimiyle ilgili usulsüzlüklerinin araştırılmasıyla ilgili verdiğimiz araştırma önergesi üzerinde söz almış bulunmaktayım. Bilindiği üzere, bu üniversitenin 2011-2015 yılları arasında rektörlüğünü meşhur Ünsal Ban yapıyordu. Bugüne kadar kara para, rüşvet gibi iddialarla gündeme gelmişti, tutuklandı ama bir başka boyut daha var. Bakın, Yükseköğretim Denetleme Kurulu Başkanlığı'nı bu üniversitedeki yüksek lisans ve doktora programlarını inceliyor, yapılan dosyalar ve öğrencilerin durumlarıyla ilgili 'R, K (yani Rize, Kastamonu) rektörlük kontenjanı' diye bir şey görüyor ve bu kontenjandan kimler yüksek lisans ve doktora programlarına yerleştiriliyor, inceliyor ve lisansüstü ve doktora diplomalarının iptaline karar veriyor. Çünkü bu kişiler hiç gelmemiş, hiç sınava girmemiş, okulun yolunu bilmiyor ama bu rektör kendisine gelenlere şeker dağıtır gibi diploma ikram ediyor.

DANIŞTAY BAŞKANLIĞI YAPAN İSİM DE LİSTEDE

Peki, kimler var? Bir bakalım. Mesela, çok ilginç, televizyonlarda sürekli sizin davulunuzu çalan Erkan Tan var, A Haber’in meşhur spikeri. Ne yazmış biliyor musunuz? Diplomasını almış, '0Rektör Ünsal Ban’ın elini öpmek istedim, öptürmedi' yazmış. E, tabii, böyle bir tipe diploma veren bir rektörün eli de öpülür. Kim bu? Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı 24 ve 26. dönem milletvekiliniz Ebubekir Gizligider. Bu, YÖK’ün listesinde var; Ankara milletvekiliniz var, Osmaniye milletvekiliniz var bu dönem.

Başka kimler var? Cumhurbaşkanlığı Denetleme Kurulu Genel Sekreteri Necdet Ada var, Cumhurbaşkanlığı Koruma Daire Başkanı Osman Çangal var, Sağlık Bakanlığı Müşaviri Gökhan Biçkur var, 2011-2013 yılları arasında Danıştay Başkanlığı yapmış Hüseyin Hüsnü Karakullukçu var ki çok daha vahim, Millî Savunma Bakanlığı'nda müdürler var, bir de Sermaye Piyasası Kurulu Başkanlık danışmanı Enes Çelebi var; aslında Ünsal Ban'ın kıymetli eşinin, milletvekilinizin iddialarının ortasındaki isim.

Şimdi, gerçekten arkadaşlar bakın, az önce burada konuşan arkadaşımız 'Kurumları yıpratıyorsunuz' dedi. Kurumları biz mi yıpratıyoruz? Kızılay'ı biz mi yıpratıyoruz? AFAD'ı biz mi yıpratıyoruz? Üniversiteleri biz mi yıpratıyoruz? Ya bu ülkenin Cumhurbaşkanı Türk Hava Kurumu Üniversitesi kurulduğunda çıktı 'Türkiye'de ilk olarak uzayla ilgili bir üniversite kurduk' dedi. Uzayla ilgili üniversiteye kontenjandan alınan isimlere bak: Erkan Tan, onunla uzaya gideceğiz ya da milletvekilleriniz ya da Hilmi Daşdemir, anketlerinizi yapıp algı yaratan televizyonlardaki bülbülünüz.

'MİLLETVEKİLİNİZ SÖYLESİN, GİTMİŞ Mİ OKULA'

Gelin, bunları araştırın, üniversiteler ne hâlde! Siz mimarlık fakültesine ilahiyatçıyı, hukuk fakültesine veterineri atıyorsunuz, Türk Hava Kurumu Üniversitesi'ni bu hâle getirmişsiniz yani 50’ye yakın isim var, saymakla bitmiyor, çoğu sizin milletvekiliniz. Yahu Osmaniye milletvekiliniz çıksın, söylesin; okul nerede? Osmaniye milletvekili nerede? Bakayım bir adına. Mesela Ankara Milletvekili Sayın Çam nerede? Söylesin, bu okul nerede, gitmiş mi okula?

AKP VE MHP OYLARIYLA REDDEDİLDİ

CHP Grubu’nun önergesinin Genel Kurul’da görüşülme önerisi, AKP ve MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.