Depremzedelere gönderilen bu malzemeler nereye götürüldü?

Depremzedelere gönderilen bu malzemeler nereye götürüldü? haberivme.com

Hatay’a gönderilen yardım malzemelerinin bakanlığa bağlı kurumlar tarafından Erzurum’a götürüldüğü iddia edildi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı bir kurum olan Acil Sosyal Yardım (ASYA) ekibinin Erzurum’dan Hatay’a gelen çalışanlarının depremzedeler için bölgeye gönderilen ayakkabı, powerbank, mont gibi ihtiyaçları araçlara yükleyerek Erzurum’a doğru yola çıktığı iddia edildi.

İsmini paylaşmak istemeyen ASYA ekibi üyeleri, Antakya Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) bulunan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı bir depoda tutulan pahada değerli eşyaların kazalı olan beyaz bir pikaba yerleştirildiğini ve pikabında kamyona yerleştirilerek ‘tamire gidecek’ açıklamasıyla Erzurum’a gönderildiğini iddia etti.

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İzmir Şube Üyesi Erdoğan Akdoğdu’ya ulaşan çalışanlar, 112’ye de haber verdiklerini bildirerek acilen açıklama yapılması çağrısı yaptılar.

‘GÖTÜRÜLDÜ MÜ, EL Mİ KONULDU?’

Konuya ilişkin konuşan Akdoğdu, söz konusu araçların plakasının alınmış olduğunu vurgulayarak, “ASYA’nın Erzurum ekibinin ellerindeki pikap kaza yapmış. Normalde burada yapılabilecek bir hasar var ama ‘biz bunu Erzurum’da yaptıracağız’ demişler ve depoda bulunan malzemelerle pikabı doldurup kamyona yerleştirmişler. Doldurulan malzemelerde pahada yüksek olan montlar, botlar ve elektronik aletler olduğu biliniyor. O videolar da çalışanlar üzerinden bize yönlendirildi. 112’ye ihbarda yapılmış. En azından Hatay Valisi’nin bununla ilgili bir açıklama yapması gerekiyor. Bunlar götürülmek mi istendi? El konuldu mu bilinmiyor” diye konuştu.

‘DEVLETE BAĞLI DEPOLARDAKİ MALLAR NEREYE GİDİYOR, SATILIYOR MU?’

Eşyaların fiyatının ötesinde insanlara ulaştırılması gerektiğinin altını çizen Akdoğdu, “Yani herkesin elinden yüzlerce liralık malzemeler geçiyor ve dağıtmaya çalışıyor. Ama bir taraftan gönüllülerin ve çeşitli siyasi partilerin dayanışma noktaları yok edilirken bir taraftan gazetecilerin, milletvekillerinin giremediği devlete bağlı depolardaki mallar nereye gidiyor, satılıyor mu? Kızılay mont satmış ya da Kızılay depolarında kaybolan montlar var, herkes bu yüzden endişe ediyor. Biz hatalı da olabiliriz bu iddialarda ama neden bir pikaba yük yüklersin ve o pikabı yeniden kamyona yüklersin? Şehir içi bir yere götürüyor olsanız tamam ama normalde çalışan bir pikabın nereye götürüldüğü açıklanmalı. Herkes orada çalışıyor ve bu açıklamayı duymak istiyor” sözlerine yer verdi.

YÜKLEME ÇALIŞANLAR YOKKEN YAPILMIŞ

Yüklemenin çalışanlar yokken yapıldığına dikkat çeken Akdoğdu, “Alış ve çıkış evrakları yok olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu. (Ayşenur Önal)