Erdoğan imzaladı: Türkiye, 14 Mayıs’ta seçime gidiyor

Erdoğan imzaladı: Türkiye, 14 Mayıs’ta seçime gidiyor haberivme.com

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, seçim kararını imzalamak için kameralar karşısında. Erdoğan, bu kararla Meclis’i de feshetmiş olacak.

Erdoğan seçim için 14 Mayıs’ı işaret etmiş, 10 Mart’ta da yetkisini kullanıp seçimi ‘öne alacağını’ açıklamıştı. İktidar, buna erken seçim değil ‘güncelleme’ olarak bakarken, kamuoyunda Erdoğan’ın yeniden aday olup olamayacağı ve seçime hangi kanunla gidileceği tartışma konusu olmuştu.

Cumhurbaşkanlığı kaynakları, seçim kararının Meclis’in feshedilmesi yoluyla alınacağını bildirmişti.

Diken’e konuşan kaynaklar 14 Mayıs’ta düzenlenecek seçim için Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) 40’tan fazla genelgeyi hazırda beklettiğini söylemişti. 10 kadar genelgeninse Resmi Gazete‘deki ilandan sonra hazırlanacağı belirtildi.

Erdoğan, seçim kararını imzalamak için kameraların karşısına geçti. Erdoğan şunları söyledi:

*Seçimlerin yenilenmesine karar verilmiştir. Karar yarınki Resmi Gazete’de yayınlanacak. Ardından YSK da iki aylık seçim sürecini başlatacak.

*Seçimlerin tarihinin 14 Mayıs olarak güncellenmesini kararını yılbaşından sonra paylaşmıştık. Bizi buna yönelten sebeplerin bazıları şunlardır: Her şeyden önce 18 Haziran üniversite sınav takvimiyle çakışıyor. Yine bu tarih yüzbinlerce vatandaşımızın hac farizasını gerçekleştirdikleri bir döneme denk geliyor.

*Depremler, seçimle ilgili tartışmaları gündemimizden çıkardı. Yaraları sarmak için belirsizlik ortadan kalkmalıdır. Bir anda seçim gündemini geride bırakmamız şarttır.

*Ülkenin bir bölümü enkaz altında feryat ederken, öteki kesim kendi siyasi hesapları için uğraşıyordu.

Erdoğan, CHP’nin Hatay milletvekilini hedef aldı

*Hatay milletvekiliymiş konuşuyor. ‘İskenderun’da ne var’ diyor. Orada gemi var. Çadır da var konteyner de var. Senin haberin yoksa ben ne yapayım. Biz 11 ilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

*Bizim dertliyiz, bizim derdimiz var. Ama bunların derdi yok.

*Hatay’ın en büyük enkazının olduğu yer Antakya’dır. Belki bundan da haberi yok.