Skandal olay meclis gündeminde

Skandal olay meclis gündeminde haberivme.com

Yoğun bakımdaki hastalar kaderine terk edilmişti: Ahmet Şık skandal olayı Meclis gündemine taşıdı

Bakanlar Süleyman Soylu ile Fahrettin Koca'nın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verildi.

Türkiye İşçi Partisi (TİP) İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, 6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerde en fazla yıkımın ve can kaybının yaşandığı kentlerden olan Hatay’ın Antakya ilçesinde hasar gören Özel Defne Hastanesi yoğun bakımında bulunan biri bebek 14 hastanın ölüme terk edildiği iddialarını Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine taşıdı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yanıtlandırılması talebiyle ayrı ayrı soru önergesi hazırlayan Şık, olaya ilişkin sorumluluğu bulunanlar hakkında soruşturma açılıp açılmadığını ve hayatta kalan hastaların akıbetini sordu.HASTALAR ÖLÜME TERK EDİLDİ

Kahramanmaraş merkezli depremlerde hasar gören Özel Defne Hastanesi yoğun bakımında biri bebek 14 hastanın ölüme terk edildiği iddiası Türkiye gündemini sarsmıştı.

Bir AFAD gönüllüsü, 8 Şubat’ta tesadüfen girdiği hastanede, yoğun bakımda kaderine terk edilen hastalardan sadece 5’inin hayatta olduğu bilgisini paylaşmıştı.

AHMET ŞIK’TAN SOYLU VE KOCA’YA SORULAR

TİP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, skandal olayı Meclis gündemine taşıdı. Şık, Bakan Soylu ve Koca tarafından yanıtlandırılması talebiyle iki ayrı soru önergesi hazırladı.

Soru önergesinde hastanenin yoğun bakımında bulunan biri bebek 14 hastadan sadece 5’inin kurtarılabildiğine dikkat çeken Şık, sorumlular hakkında gerekli işlemlerin başlatılıp başlatılmadığını sordu. Şık, soru önergesinde ayrıca 8 Şubat’ta hayatta olduğu belirtilen 5 hastanın akıbetini de sordu.

TİP Milletvekili Ahmet Şık, Bakan Soylu’ya şu soruları yöneltti:

1-) Hastanede yapılan ilk arama kurtarma çalışması hangi tarihte gerçekleştirilmiştir? Bu çalışmada AFAD gönüllüsünün iddia ettiği üzere, yoğun bakım servisinde bulunan hastaların tahliye edilmemesinin nedeni nedir?

2-) Özel Defne Hastanesi’nde düzenlenen arama kurtarma çalışmalarını bir kısım hastayı ölüme terk edecek şekilde koordine eden yetkililer hakkında herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır?

‘HAYATTA OLDUĞU TESPİT EDİLEN 5 HASTANIN AKIBETİ NE?’

Şık, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın şu sorulara yanıt vermesini istedi:

1-) Söz konusu iddialara yönelik Bakanlığınız tarafından herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır?

2-) Depremin yaşandığı saatte hastanede kaç hasta ve çalışan bulunmaktadır? Bu kişilerden kaçı hayatını kaybetmiştir?

3-) Hastanede yapılan ilk arama kurtarma çalışması hangi tarihte gerçekleştirilmiştir?  Bu çalışmada, yoğun bakım servisinde bulunan hastaların tahliye edilmemesinin nedeni nedir?

4-) 8 Şubat 2023 tarihinde yoğun bakım servisinde hayatta olduğu tespit edilen 5 hastanın akıbeti nedir?

5-) Yoğun bakım servisinde hayatını kaybeden kişilerin durum bildirilmiş midir?

6-) 6 Şubat ve sonrasında meydana gelen depremlerde kaç hastane zarar görmüş, kaç hasta ve personel hayatını kaybetmiştir?

7-) Hastanelerin tahliye edilmesinde Bakanlığınızın planlaması olmuş mudur?

8-) Özel Defne Hastanesi’nin yapı ruhsatı kaç tarihinde düzenlenmiştir? Yapıya uygunluk veren yetkililer kimlerdir?