ROMANLARA DESTEK AVUSTRALYA’DAN | HABER İVME

ROMANLARA DESTEK AVUSTRALYA’DAN

ROMANLARA DESTEK AVUSTRALYA’DAN haberivme.com

Avustralya Büyükelçisi Marc Innes Brown, Romanların hasır kargı atölyesini ziyaret ederek hasır sepet aldı. Brown, Roman kadınlarının iş yaşamında olmasından memnun olduğunu söyledi.

Avustralya'nın Ankara Büyükelçisi Marc Innes Brown, Akdeniz Roman Dernekleri Federasyonu’na (AKROMFED) ve hasır kargı atölyesine ziyaretlerde bulundu.

CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu ve CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen’in eşlik ettiği Brown, Roman kadınlarının yaptığı hasır kargı atölyesini gezdi. Kargı yapmayı da öğrenen Brown, beğendiği bir hasır sepeti satın aldı. ‘Roman Kadınlar İşe Çocuklar Kreşe’ Projesi kapsamında Toroslar ilçesinde oluşturulan hasır kargı atölyesini gezen Brown, Akdeniz Roman Dernekleri Federasyonu (AKROMFED) Başkanı Ali Daylam'dan projeyle ilgili bilgiler aldı ve kreşi de ziyaret etti.

Gezinin ardından AKROMFED'de düzenlenen toplantıda konuşan Büyükelçi Brown, projeye küçükte olsa bir katkı yapmaktan mutlu olduklarını belirtti. Brown, “Özellikle kadınların ve çocukların olduğu bu projeye katkı sağladığımız için mutluyum. Toplumsal cinsiyet eşitliğini önemsiyoruz, kadınların ekonomik olarak güçlendirilmesi lazım" dedi.

İŞKUR, Toroslar Belediyesi ve Akdeniz Belediyesi’nin çok büyük destekleri olduğunu söyleyen Daylam, “Ben kurumlarımızın desteklerinin önemli olduğunu düşünüyorum. Romanlar olarak bazı şeyleri kendi başımıza halledemiyoruz. Destek verilmesi çok önemli bizlere” diye konuştu. Özellikle kadınlara sağladıkları istihdamdan dolayı İŞKUR’a teşekkür eden Daylam, “Kadınlarımız hem meslek öğreniyor, hem de para kazanıyor. Roman kültürünün de bu şekilde sürdürülüyor olması çok önemli” dedi.