YOLU SANATA DÜŞEN SOLUĞU BURADA ALACAK | HABER İVME

YOLU SANATA DÜŞEN SOLUĞU BURADA ALACAK

YOLU SANATA DÜŞEN SOLUĞU BURADA ALACAK haberivme.com

“YOL Kültür Sanat Cafe” Mersin’de sanat faaliyetlerini gerçekleştirmek amacıyla açıldı. Açılış etkinliğinde konuşan Duygu Kıskanç Dağdeviren, “Burada sık sık kültür sanat etkinlikleri, imza günleri, söyleşiler, dinletiler yaparak burayı ismen değil cismen bir kültür merkezi haline getireceğiz” dedi.

Mersin’de kültür sanat faaliyetlerini düzenlemek amacıyla çeşitli kesimlerin katılımıyla kuruluş çalışmalarına başlayan ve kısa süre önce açılacağını duyuran 'YOL Kültür Sanat Cafe' Pozcu Kushimato sokağında açılışını gerçekleştirdi.

Yol Kültür’ün kuruluş amacı hakkında konuşma yapan Duygu Kıskanç Dağdeviren, kentte sosyal ihtiyaçları karşılamak üzere var olan kurumların çok kısıtlı olduğunu, bu ihtiyacı karşılamak üzere YOL Kültür fikrini hayata geçirdiklerini belirtti.

Dağdeviren konuşmasında şu sözlere yer verdi, “Dayanışmanın yerini rekabet ve bireyciliğin aldığı bugün, onlarca belki de yüzlerce kişiyle birlikte büyük bir dayanışma örneği sergileyip yola çıkmayı başardık. Bize en çok sorulan sorulardan biri burayı neden açtığımız. YOL Kültür kentimizde ihtiyaç olduğunu düşündüğümüz bazı noktalara temas etmek için ortaklaştığımız bir fikrin ürünüdür. Sosyal olarak yaşanan yetersizlik, sohbet edilebilecek yerlerin kısıtlılığından böyle bir ihtiyaç duyduk. Müzik ve sanatın nitelikli öğretimine katkıda bulunmak için ihtiyaç duyduk. Müzik atölyemizde pek çok enstrüman eğitiminin yanı sıra özel yetenek ve konservatuar öğrencilerinin de hazırlıklarını tamamlayabileceği bir kültür merkezi kurguladık”.

YOL Kültür’ün sadece bir kafe işlevi görmesini istemediklerini söyleyen Dağdeviran, “Bu sebeple burada sık sık kültür sanat etkinlikleri, imza günleri, söyleşiler, dinletiler yaparak burayı ismen değil cismen bir kültür merkezi haline getireceğiz. Yaşar Kemal’in bir sözü vardır. Yaşar Kemal der ki ‘İnsanoğlu umutsuzluktan, umut yaratandır.’ Bizler de bu umudun ışığı ile yola çıkıyoruz. YOL’umuz açık olsun” diye konuştu.

Konuşmanın ardından etkinlik gün boyu açılış kokteyli ile devam etti.