“Emekliyiz, açız, isyandayız” | HABER İVME

“Emekliyiz, açız, isyandayız”

“Emekliyiz, açız, isyandayız” haberivme.com

“Alın terimizi döktüğümüz ülkemizde, barış ve huzur içinde, insanca yaşamak istiyoruz” diye açıklamada bulunan Tüm Emekliler Sendikası Mersin Şubesi Basın Sekreteri Fatih Kaplan, emeklilerin ek zam istediklerini söyledi. Kaplan, “"Aç varsa siz de doyurun" gibi halkla dalga geçen bir anlayışla karşı karşıyayız. Kimseden sadaka ya da lütuf istemiyoruz! Ülke kaynaklarını, 5 yandaşa peşkeş çekmek yerine, ülkenin emekçilerine ve emeklilerine verirseniz hepimize yeter” dedi.

MERSİN GÜNEY GAZETESİ

Tüm Emekliler Sendikası Mersin Şubesi, sendika binasında düzenlediği basın toplantısında Temmuz ayı ile birlikte emekçilerin ve emeklilerin maaşlarına yapılacak zam oranlarıyla ilgili basın toplantısı düzenledi. Yönetim Kurulu adına konuşma yapan basın sekreteri Fatih Kaplan, “Temmuz ayı ile birlikte emekçilerin ve emeklilerin maaşlarına yapılacak zam oranları yine iktidarın enflasyon oyunu ile gündemimize girmiş bulunmaktadır. Temel tüketim mallarına yapılan zamlar %50'lerde seyrederken verecekleri zam sadaka düzeyinde olacak. Ülkemiz mafya, çete ilişkilerinin siyaset ile iç içe geçtiği, ortaya atılan iddialara iktidarın ve bağımlı yargının kulağını tıkadığı, halkın açlığının ve krizin görmezden gelindiği bir süreci yaşıyor. "Aç varsa siz de doyurun" gibi halkla dalga geçen bir anlayışla karşı karşıyayız” dedi.

“İKTİDAR EKONOMİK KRİZİ HALKA YÜKLÜYOR”

Kaplan, “NATO toplantısında "dünya liderleri" bir araya geldiler. Dünya halklarının pandemi ve ekonomik krizler dahil hiçbir yararlı görüşmenin olmadığı zirveden, AKP iktidarının ülkemize biçtiği görev ise, Afganistan' da bekçilik! Çok tehlikeli olan bu görev, ABD ve dünya sermayesine şirin görünmeye ve yönetememe durumunu kurtarmaya çalışan AKP iktidarının son ve çaresiz çırpınışlarıdır. Gençlerimizi iktidarın kendini kurtarma hamlesine kurban edilmemesi için karşısındayız. Bir taraftan ülkeyi güllük gülistanlık göstermeye çalışan, diğer taraftan çok gecikmiş aşılama durumunu toparlamaya çalışan iktidar ekonomik krizi yine halka yüklemeye çalışmaktadır” diye konuştu.

“BÖYLE BİR YAŞAMA MAHKUM DEĞİLİZ”

“Her kesime baskıyı arttıran iktidar, ortaya atılan, yolsuzluk ve kara para aklamaların üstünü örterken, toplumu ayrıştıran, kutuplaştıran söylemiyle muhalifleri hedef göstererek sokağa salınan güruhların siyasal cinayetler işlemesine yol açmaktadır” diyen Kaplan, “Emekli sendikalarını ve muhalif partileri kapatma girişimleri gibi anti demokratik yöntemleri de kullanan AKP ve ortakları demokrasinin son kırıntılarını da ortadan kaldırmaktadır. Siyasi iktidar emekli sendikalarını kapatmaya çalışacağına uluslararası yasalara da uyarak emeklilerin sendika hakkını tanımalıdır.Ülkede huzurdan, barıştan, demokrasiden bahsetmek suç, ekonomik kriz var demek ise yasak hale getirilmiş, demokratik eylem ve etkinlikler basit ve akıldışı bahanelerle engellenmiştir.Böyle bir yaşama mahkûm değiliz” diye konuştu.

“EMEKLİYİZ, İNSANCA YAŞAMAK İSTİYORUZ”

“Alanlarda haykırıyoruz, Emekliyiz, açız, isyandayız” diye açıklamada bulunan Kaplan, “Alın terimizi döktüğümüz ülkemizde, barış ve huzur içinde, insanca yaşamak istiyoruz. Kimseden sadaka ya da lütuf istemiyoruz! "Bayram harçlığı" değil, yılda dört maaş tutarında ikramiye istiyoruz. Pandemi bahanesi ile 65 yaş üstüne yasaklanan toplu taşıma araçları serbest hale gelmelidir. Bizlere gelince "kaynak yok" diyenler, onlarca yerden maaş alan yandaş ve yalaka takımlarının kaynağını nereden alıyorlarsa oraya baksınlar. Ülke kaynaklarını, 5 yandaşa peşkeş çekmek yerine, ülkenin emekçilerine ve emeklilerine verirseniz hepimize yeter! İşte bu nedenle bugün Tüm Emekliler Sendikası olarak alanlardayız. Susmuyoruz, haykırıyoruz! Emekliyiz, insanca yaşamak istiyoruz!” dedi.