POLİPROPİLEN İÇİN KEŞİF YAPILACAK! | HABER İVME

POLİPROPİLEN İÇİN KEŞİF YAPILACAK!

POLİPROPİLEN İÇİN KEŞİF YAPILACAK! haberivme.com

Mersin’de halkın yapımına büyük tepki gösterilen Polipropilen Tesisi için başlatılan hukuk mücadelesi kapsamında önümüzdeki günlerde keşif yapılacak! Sürecin takipçisi olan Mersin Kent Konseyi, tesisin olumsuz etkileyeceği mahallelerin muhtarlarını bilgilendirdi.

Mersin Kent Konseyi, Akdeniz İlçesi Karaduvar Mahallesi’nde yapılması planlanan polipropilen tesisinin etkileyeceği çevre ve sağlığa zararları noktasında bilgilendirme toplantısı yaptı. Çevre ve kent için doğru yer seçimi yapılmamış olmasından dolayı yapılacak yerden vazgeçilmesi için mücadeleyi büyütmek istedikleri için işbirliği yapan STK’lar, muhtarlar ile bir araya gelerek mahalleliyi bilgilendirmeye çalışıyor.

Mersin Kent Konseyi Koordinatörlüğünde ve TMMOB Mersin İl Koordinasyon Kurulu, Mersin Baro Başkanlığı, Mersin Tabipler Odası ve Mersin Çevre ve Doğa Derneği işbirliğinde yapılan toplantıda; Polipropilen tesisi hakkında tesisin muhtemel etkileyebileceği Karaduvar, Çilek, Özgürlük, Şevket Sümer, Abdullah Şahutoğlu, Hamidiye, Turgut Reis, Yeşil Çimen Mahalle dokuz mahalle muhtarı ve Muhtarlar Derneği Başkanı Ali Gülgen’in katılımıyla gerçekleştirildi.

MESLEK ODASI BAŞKANLARI ZARARLARI ANLATTI

Polipropilen tesisi, ÇED sahasının özel endüstri bölgesinin ilan edilmesi, liman ve serbest bölge gelişme alanları, ağır kimya sanayi tesisleri ve çevre sorunları gibi konuların ele alındığı toplantıda, Kent Konseyi Başkanı Faik Burakgazi, “Tesisin olası sosyo-ekonomik etkileri” başlıklı bir konuşma yaptı. Ardından Çevre Mühendisleri Odası Mersin Şube Başkanı Sinan Can Polipropilen tesisi ile ilgili nihai ÇED raporunda yer alan temel bilgilerin de yer aldığı sunum gerçekleştirdi.

Şehir Plancıları Odası Adana Bölgesi 2. Başkanı Uğur İnce, İnşaat Mühendisleri Odası Mersin Şube Başkanı Gülçin Barbaros Ak, Makine Mühendisleri Odası Mersin Şube Başkanı İbrahim Yücesoy ve Jeoloji Mühendisi Coşkun Kaya tesis hakkında mesleki ve teknik görüşlerini belirterek bilgilendirme gerçekleştirdi. Bilgilendirmelerin ardından muhtarlar söz alarak bilgilendirme yaptı.

HUKUK SÜRECİ DEVAM EDİYOR

Çevre Etki Değerlendirme raporuna ve özel endüstri bölgesine açılan davaların devam etmekte olduğunun belirtildiği toplantıda, önümüzdeki günlerde bilirkişi heyet toplantısı ve saha denetiminin gerçekleştirileceği aktarıldı. Petrokimya tesisinin tüm canlılara zararı olacağı konusunda aktarımlar yapılırken, başta Karaduvar olmak üzere Kazanlı, Karacailyas, Yenitaşkent, Adanalıoğlu, Özgürlük, Çay, Çilek, Hamidiye, Şevket Sümer, Turgut Reis ve kent merkezi gibi bölgelerin tarım, balıkçılık, turizm gibi sektörlere zarar vereceği vurgulandı. Yer seçiminin kent ve çevre için doğru olmamasından dolayı mücadele edilmesi kararlaştırıldı.